Sohbet ve Makaleler

Umre Ziyareti

Umreye giden kardeşlerimiz, ruh meal cesed. Allah (c.c) ve Rasülü Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v) e gidiyorlar demektir.

Birde ruh ayrı cesed ayrı Allah’u teala’ya gitmek vardır. Oda ölüm halidir. Allah’u teala ölmeden önce kendi evine ve Rasülüne gitmeyi nasip eylesin. Ümreciler veya hacılar Beytullah ta bulundukları süre içinde Allah’u teale’nın misafirleridirler.

Medineyi münevvere de oldukları süre içindede Rasülullah (s.a.v) in misafirleridirler. Rabbimizin misafirlerine en büyük ikramı onları affetmesidir. Beytullahı ilk görünce yapılan dualar biiznillah makbuldür. 12 yaşındaki torunum Muhammed Emin’e Beytullah’a varınca gözlerini açma dedim. Kolundan tuttum götürdüm. Beytullah iyice görününce gözlerini aç dedim. Kendin için, anne baban için, bizim için ve bütün Müslüman kardeşlerimiz için, hususiyle bizden dua isteyen bütün kardeşlerimiz için dua ettirdim. Senin duan makbuldür dedim ve aynen yaptı. Bende peşinden devam ettim. Rabbim kabul buyursun. Müslüman kardeşlerimize de nasip eylesin.

Bir defasında torunum Muhammed Emin’e şimdi kime tavaf ediyorsun dedim, bütün Müslümanlara tavaf ediyorum dedi. Bu ifade beni çok duygulandırdı. Salavat-ı Şerife ile ilgili bir eserde okudum. Annesini hacca getiren bir gencin tavafta birisi annesinin ayağına bastı. Annesi sancıdan feryat etmeye başladı. Sancı durmayınca bu genç Beytullah’a karşı ellerini açtı. Allah’ım biz senin misafirleriniz. Annemin ayağına basan senin kulundur. Sen müsaade etmeseydin basamazdı. Annemin feryadı durmuyor, ben ne yapayım. Bulut içinden çıkar gibi beyaz elbiseli bir zat gelip annesini mesh etti. Hemen sancılar durdu. Bu genç bu zatı elbisesinden yakaladı ve sen kimsin dedi. Allah aşkına söyle annemin bütün sancıları gitti. Bu zat cevaben; sen çok salavat-ı şerife getirdin Hz. Muhammed’im ben dedi. Bu olay efendimiz 8s.a.v) e çok salavat-ı şerife getirmenin feyiz ve bereketini göstermiş oldu.

Beytullah ta böyle çok olağan üstü hadiseler olur. Kalp gözü açık olanlar çok şeyler görürler. Beytullah’ın etrafında kuşlar, güvercinler dolaşır. Fakat bir tanesi Beytullah’ın örtüsünü kirletmez. Dışardan gidenler Mekke’yi Mükerreme’ye ihramsız giremez. İhram bir nevi kefendir. İhramlı sinek öldüremez, kıl koparamaz, yaş bir şeyi koparamaz v.s. Bunların cezası vardır. İhrama girince lebbeyk Allahümme lebbeyk denir. Yani buyur Rabbim buyur emrine amadeyim ve sana teslimim. Kefendeki ölünün teslim olduğu gibi. Böyle teslim olmayı Allah’u Teala herkese nasip etsin.

Allah’u Teala önce Beytullah’ın yerini tespit etti. Adem (a.s) a meleklerin eşliğinde binasını yaptırdı. Ondan sonra iklimini yarattı. Her mevsim sıcak olmasaydı, ihramdakiler üşürdü, hasta olurlardı. Sonra zemzem suyunu ikram etti. O su olamasaydı o sıcakta hacılar susuzluktan mahvolurlardı. Hâsılı Beytullah’ı ve oradaki hikmetleri tarif etmek çok zor. Medine’yi münevvere ise daha başka. Alemlerin efendisinin misafiri olmak. Onu ziyaret edip selam vermek, manen huzurunda bulunmak tarif edilemez ancak yaşanır. Mevla herkese nasip eylesin.

Efendimiz (s.a.v.) öyle buyuruyor. Bana selam veriniz selamınızı alırım. Ya Rasulallah dediler. Siz ölünce vücudunuz toprak olacak. Selamımızı nasıl alacaksınız. Efendimiz (s.a.v) Allah (c.c.) toprağa peygamberlerin vücudunu yemeyi haram kılmıştır. Allah (c.c.) Bana ruhumu iade eder selamınızı alırım buyurdu. Bir başka hadisi şerifte “Kim kabri şerifimi ziyaret ederse beni ziyaret etmiştir” buyuruyor. Kur’an ayetlerinin bir kısmı Mekke-i Mükerreme’de nazil olmuştur. Bir kısmı da Medine-yi Münevvere de nazil olmuştur. Buralarda Cebrail (a.s) ın ve Efendimiz (s.a.s) in ayak izleri vardır. Bu iki şehir her yönüyle rahmettir, berekettir. En büyük saygı duyacağımız yerlerdir. Efendimiz (s.a.v) in kabri şerifini binlerce hatta milyonlarca Müslüman ziyaret edip selam verip tazim ve hürmette bulunarak gözyaşı dökmektedir. Ebu cehil’in evini de Cenabı Hak Müslümanlara tuvalet yaptı. Allah c.c dilediğini aziz ve şerefli kılar, dilediğini de böyle zelil eder.

İzzet ve şeref İslam’dadır. İslam’ı yaşamaktadır. Kur’an-ı Kerim’i baş tacı edinmektedir. Dünyanın her yerinden müslümanlar Efendimiz (s.a.v). e Salat ve Selam gönderirken rahmetli Ebu cehil diyen var mı Ebu cehil’in yolundan gidenler bile ona rahmet okumazlar. Dünyada saat farkları sebebiyle her saat Ezan-ı Muhammedi okunmaktadır. Ve müezzin efendiler ezanda ben şahitlik ederim ki Hz. Muhammed Allahın Resulü ve elçisidir diyorlar. Cenabı hak O’nun nurlu yolundan, O’nun Sünnetini yaşayarak O’nun getirdiği Kur’an-ı Kerim’i baş tacı edinerek ve O’nun hizmetinde bulunarak bu şereften hepimize nasip eylesin. Amin. Muhterem okurlarım biraz iktisat ederek bin Euro hazırlarsak her masraf içerisinde rahat bir umre yapıp dönebiliriz. Rabbim herkese nasip eylesin. Amin…

Selam ve dua ile …

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu