Sohbet ve Makaleler

Umre Ziyareti – 1 Recep 1436

Umre; ruh ve cesetle beraber Allah u Teâlâ’ya gitmektir. Bunun için ihramsız Beytullah’a girmek yasaktır. İhram bir nevi kefendir.

Umre küçük hac demektir. Sadece Arafat vakfesi ile şeytan taşlamak yoktur. Kul hakkı hariç günahların temizlenmesine vesiledir. Umreci Beytullah’ta olduğu müddetçe Allah u Teâlâ’nın misafiridir. Yüce Mevla’nın misafirine en büyük ikramı onu affetmesidir. Mevla’m böyle yapsın İnşallah.

Hacer-ül Esved’e istilam Mevla ile musafaa, Ya Rab! Bundan sonra daha hata yapmayacağım, senin emirlerine kayıtsız şartsız bağlı kalacağım demektir. Beytullah da daha nice büyük feyiz ve bereketler vardır. Bu feyiz ve bereketleri, bence anlatmak mümkün değildir. Kuranı kerim ayetlerinin bir kısmının Efendimize (Sallallahualeyhivesellem) indiği yerlerdir. Derler ya aşk anlatılmaz yaşanır. Rabbim herkese bu hayatı yaşamayı nasip eylesin. Medine-i Münevverede bulunanlar Rasullullah (Sallallahualeyhivesellem) in misafirleridir. Rasulullah (Sallallahualeyhivesellem) in misafirlerine ikramı ümmetliğine kabul buyurmasıdır. Rabbim nasip eylesin! Amin..

Kuran-ı Kerimin son ayetleri nur şehri Medine-i Münevverede nazil olmuştur. Cibril (aleyhisselam) kapısının üstünde ecdadımız Osmanlı tarafından yeşile boyanmış bir pencere vardır. Cebrail (aleyhisselam)  oradan gelerek Kuran-ı Kerim ayetlerini Mescidi Nebevide alemlerin efendisine getirmiştir. Ecdadımız Osmanlı (Allahu Teala makamlarını ali eylesin.) böyle mühim  yerlere efendimiz (Sallallahualeyhivesellem) in ayak izlerinin bulunduğu yerlere böyle işaretler bırakmıştır. Alemlerin efendisinin buram buram kokusunun geldiği yerleri de anlatmaktan acizim. Rabbim herkese nasip eylesin. Umrelerini kabul buyursun.

Biraz daha ihlaslı olmamızı da nasip eylesin.

Sırtını Beytullah’a verip ellerini kaldırıp dua yapanları gördüm, ikaz edince gördüm ki resim çektirmek için böyle yapıyorlar. Kendilerine; bu yaptığınız yalandan duadır, memlekete göstermek için bunu yapıyorsunuz. Mevla bundan razı olmaz, yalandan yaptığınız bir duayı kabul etmez, belkide Beytullah’a karşı yaptığınız bu davranış dualarında kabul olmamasına sebep olur. Allahu Teala benim için mi geldiniz yoksa yalandan dua yapmak için mi geldiniz derse nasıl hesap veririz. İbadetleri bilinçli samimi olarak yapmayı Mevla nasip eylesin. Umreye gitmek çokta zor şartlara bağlı değildir. Herkesin günlük masrafı vardır.

Mesela sigara parası, çay parası, diğer israflar bunları kısarsak umre parası kendiliğinden oluşur. Bu yolculuk nasıl bir şeydir. Tamamen para işi değildir. Nice enginler ver nasip olmuyor Mevla nasip eylesin. 132 hatmi şerif Türkiye den gönderildi. Orada da talebelerimizin yaptığı hatmi şerifler Beytullahta ve Medineyi Münevvere de dualarını yapıp sizlere ve dua eden kardeşlerimize ve bütün Ümmeti Muhammed’e hediye eyledik. Rabbim kabul buyursun. Tekrarlarını nasip eylesin.  Amin.

selam ve dua ile…

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu