Sohbet ve Makaleler

Kurban ve Teşrik Tekbirleri

Kurban: Allah’ü Teâlâ’ya yaklaşmak demektir, mali bir ibadettir. Hali vakti yerinde olan Müslümana kurban kesmek vaciptir.

Bu günkü ifade ile seksen gram altın veya bunun tutarı parası olana kurban vaciptir, borcu da olmayacak zekatta da böyledir zekatta üzerinden bir yıl geçmesi lazım. kurban böyle değildir kurban bayramı dört gündür. üçüncü gün ikindiye kadar kurban kesilebilir üçüncü gün ikindiye kadar eline nisap miktarı eline para geçen kurban kesecektir seksen gram altın sekiz bin tele civarındadır bu paraya sahip olana kurban vaciptir bugün kurban kesenlerin çoğunda bu para yoktur yine de kurban kesiyorlar günahı da yoktur.

Bizde deriz ki önce bedava namazı kılalım , borç para alıp kurban kesenler var sonra parayı aylar geçiyor hatta senede geçirenler var ödemiyor. kurban ibadettir maksat et yemek değildir rabbimizin bu emrini yerine getirenlere yüce rabbimizin et ziyafetidir. yemeklerin en üstünü ettir. tabi ki bu nimetten kurban kesemeyenlerde faydalanacaktır. evla olan üçe taksim etmekti. bir bölümü fakir fukaraya bir bölümü eşe dosta bir bölümü de evde kullanılmaktadır. fazlası da eve harcana bilir bazı art niyetli cahiller kurban bayramında kesilen kurbanlıklar için hayvan kıyımı diyorlar.

Bu ifadeler ALLAH’ü Teâlâ’nın emrine isyandır senede bir sefer et yüzü görmeyenler vardır onlara bu bayramda etten istifade ediyorlar kurban paylaşmaktır, her gün şehit veriyoruz, yüzlerce Müslüman öldürülüyor, bu vahşete niye feryat etmiyorlar niyetleri üzüm yemek değil bağcıyı dövmektir. bayramdan sonra uzun zaman hayvan kesimi yapılmıyor. et ihtiyacı için sair zamanlarda binlerce hayvan kesiliyor aynı hesaba gelir, bunu düşünemiyorlar düşünmek istemiyorlar. bir hayvanda bulunan yedi ortağın hepsinin niyeti ALLAH’ü Teâlâ’nın rızası olacaktır, bir tanesinin niyeti sadece et yemek olursa hepsinin kurbanı batıl olur (Büyük İslam İlmihali).

Müminin Müslüman Olduğunu gösteren ibadet namazdır bedava namaz kılmayan para  ile kurban kesiyor İbadette esas olan niyettir. Kişinin niyeti amelinden evladır. Bazıları soruyor bu sene kendi yerime hanımıma kurban keseceğim. Bu olmaz para kimde ise kurban ona vaciptir. Kadınların altınları onların kendi malıdır kocası borçluda olsa altınlarından bozdurup kurbanını kesecektir. Erkek mecbur değil eşinin kurbanını kesmeye fakat isterse parası var ise hanımının altınlarını bozdurmayıp hanımının kurban parasını kendisi ödeyebilir. Rabbimiz Kur’an’ı Kerim’de şöyle buyuruyor:


Sizin kestiğiniz etler ve akıttığınız kanlar Allah’ü Teâlâ’ya ulaşmaz. Lakin sizin takvanız Allah’ a ulaşır. (Yani iyi niyetiniz) Peygamberimiz (s.a) hali vakti yerinde olup da kurban kesmeyen bizim meclisimize yaklaşmasın. Kurbanlık hayvan belli olunca ona iyi bakmalı, onu sevmeli ,kesilirken yanında bulunmalı getirilen tekbire iştirak etmeli, kesebiliyorsa kendi eliyle kesmeli, kesemiyorsa kesene vekalet vermesi lazımdır. Kurban atıkları sokaklara ve çöplere atılmamalı bu kurbana saygısızlıktır. Toprağa gömülmeli.

Kurban bayramının arifesinde sabah namazının farzından sonra bayramın dördüncü günü ikindi namazında kadar teşrik tekbirleri getirilir. Kurban gibi buda vaciptir. Kadın olsun erkek olsun kurban kesenlere de, kesmeyenlere de bu tekbirleri getirmek vaciptir. Rabbimizi yüceltmek ve ona teşekkür etmektir. Tekbirler unutulursa namaz kıldığımız yerden kalkmadan hatırlarsak yine tekbir getirilir. Bundan sonra getirilmez. Vacibi terk etmiş oluruz. Bu tekbirlerin kazası da yoktur. Vacip olan kurbanı terk etmekten daha büyük bir hataya düşmüş oluruz. Kurban ibadetini namaz, oruç ve bütün ibadetlerimizi hayırlarımızı yüce Allah’ımızın yüce rızasına uygun olarak yapabilmemizi ondan niyaz eder ve bu mübarek bayramımızın hayırlar getirmesini birlik ve beraberliğimize vesile olmasını terör belasının son bulmasını akan Müslüman kanlarının durmasını kainatı yaran Güneş, Ay, Yıldızlarla, gece ve gündüz ile mahlukatın çoğu ile kendisini halife(yani vekil)olarak yaratan biz insanların hizmetine veren yüce rabbimden niyaz ederim.

Not: Kıraat Eğitim Merkezi Kur’an Kursumuzda 100 civarında talebemiz vardır. Bunlar arasında doğudan ve Suriye’den de vardır. Bu sebeple kurban derisi, kellesi ve etinden de verebilirsiniz. Şahıs adına kurbanda kesiyoruz Allah (C.C) kurbanlarınızı kabul buyursun. Amin.

Selam ve dua ile…

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu