Sohbet ve Makaleler

Kadınlar İçin Mahrem ve Namahrem Kuralları

Ey Müslümanlar bizi bir nutfeden yaratan ve bizi bizden daha iyi bilen yüce yaratan insanlık için başta Müslümanlar için uyulması gereken pek çok kuralar koymuştur.

Bunlardan biride kadınlar için mahrem namahrem kurallarıdır. Yani kadın kimlerle nikâhlanabilir ve kimlerle nikâhlanamaz, kimlere zinetlerini ve zinet yerlerini gösterebilir,  kimlere gösteremez? Bu hususta Nisa Suresi Ayet 23 “Size şunları nikâhlamak haram kılındı. Analarınız, kızlarınız, kız kardeşleriniz, halalarınız, teyzeleriniz, erkek ve kız kardeşlerinizin kızları, süt anneleriniz, süt kız kardeşleriniz, karılarınızın anaları, üvey kızlarınız, oğullarınızın hanımları, iki kız kardeşi birlikte nikâhlamak haramdır.” buyuruyor Rabbimiz (C.C).  Nisa Suresi Ayet 31

“Mümin kadınlarada söyle gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar, zinetlerini ve zinet yerlerini açıp göstermesinler. Özetle;nikâhı haram olan kimselere gösterebilirler. Piri fani yaşlı erkeklere ve çocuklarada gösterebilirler. Gizledikleri zinetleribilinsin diye ayaklarını ( ayakkabılarını ) yere vurarak ses çıkarmasınlar. Erkeklerin dikkatini çekmesinler. Ey müminler toptan Allah’u Teâlâ’ya tövbe edin umulur ki kurtulursunuz ( dünya ve ahiret sıkıntılarına düşmekten kurtulursunuz.)” buyuruyor yüce rabbimiz. 

Ey Müminler elbette bu kurallara uyanlar felah bulurlar. Yani dünyanın belalarından, musibetlerinden, ahiretin azabından kurtulurlar. Rabbimiz en doğrusunu bilen ve söyleyendir. Bakalım bu günkü hayatımızda bu kurallara uyanlar mı sıkıntıda yoksa bu ilahi kurallara uymayanlar mı sıkıntıdadır? Bu kurallara uymayanların başına gelen sıkıntılar musibetler sadece kendilerini değil her vicdan sahibini üzüyor ve etkiliyor. İlahi kuralları tanımayanlar bazen benim kalbim doğrudur, temizdir der.

Belki bir ikisinin kalbi temiz olabilir fakat mukaddes dinimiz İslam umumi hedef alır. İstisna kaideyi bozmaz. Kalbim temizdir diyen ne ile kalbini temizledi? Kalbe el gitmez fırça uzanmaz. Kalp ancak Kur’an-ı Kerim okumakla, onun hükümlerine bakmakla ve o hükümleri yerine getirmekle, namaz ile niyaz ile dua ile temizlenir. Lafla olamaz. Zaten kalbi temiz olan bunu söylemez.

Kediye kahve taşımasını öğreten birisi arkadaşıma şov yapıyor. Bir gün arkadaşı bir fare yakalayıp kutuya koymuş ve arkadaşına gitmiş yine kedi kahve getirirken fareyi ortaya atmış ne kahve kaldı nede fincan kalmış. Şahsen ben sokaklara gezmekten çekiniyorum.

İslamsızlık, ahlaksızlık aldı başını gidiyor. Kimin ne yapacağı belli değil. Hocalara daha çok öfkeleniyorlar. Bu hocalar bizi bedava cennete koymuyor. Bir şekilde bunların işini bitirelim de bedava cennete girelim. Bir anne ve bir baba kızı evden çıkarken kızım nereye gidiyorsun veya oğluna oğlum nereye gidiyorsun diye sormaz mı? Hele bir kız istediği gibi evden dışarı çıkar hemde yatak elbisesiyle, bunun başına gelecek olanları anneler babalar niye düşünmezler.

Bazıları bunlar hür dür, istediği gibi gezer, istediği erkeği arkadaş edinir, istediği saat eve dönebilir diyenler vardır. Tamamda insan hürriyeti ölçülüdür. İnsan hürriyeti hayvanların hürriyeti gibi değildir. İnsan hürriyetini verdiğimiz ayet mealleriyle yüce Rabbimiz bize bildiriyor. Bu ölçüleri tanımayanlar nerde akşam orda sabah, hangi saat gidersen git kızım hangi saat gelirsen gel. O zaman her türlü bela ve musibetlerle karşılaşmaları beklenir. Bu duruma düşmekten Allah’u Teâlâ ya sığınalım.

Bu gibi yanlışlardan doğan zararlardan sadece bu şahıslardeğil bütün cemiyet etkilenip sıkıntı çekiyoruz. Mahrem siz bir kadın sefere çıkamaz. Hacca bile gidemez. Bu günkü ortamda mahremsiz geziye bile çıkamaz. İslam uleması böyle buyuruyor. Ancak kadın zaruri ihtiyaçlarını gidermek için güzelce örtünerek ihtiyaçlarını giderip evine döner. Cenab-ı Hak (C.C) Ayeti Celilede zinaya yaklaşmayın buyuruyor.  Çünkü zinaya götüren sebepler vardır. Cenab-ı Hakkın koyduğu bu ilahi ölçülerzinaya giden bütün yolları kapatır. Son zamanda kafeler buna benzer kızların erkeklerle buluştuğu yerler hep çoğaldı. Buralar baş başa görüş yerleri olduğunu söylüyorlar. Bir anne ve baba kızını buralara nasıl gönderir? Bu ne demektir? Kendimi kaybedeceğim. Allah’ım akıl fikir ver. Sokaktan yapılan evlilikler hayır getirirmi? Sonradan hayat zindana dönüyor. Bu hususta birçoklarına şahit olduk. Ya Rab belâlemin ahir zamanın Kur’ansız, islamsız, ahlaksız,hayâsız, edepsiz yaşamından sana sığınırız.

Sağlığında ayet hadis nesine,
Çünkü uymuş havasına nefsine 
Götürüp koyunca makberesine
Hoca efendi Kur’an-ı Kerim okur ölüsüne

İnmemiştir hele Kur’an bunu hakkıyla bilin 
Ne mezarlıkta okunmak nede fal bakmak için…

Ne olur ey Müminler günde en az bir sayfa Kur’an-ı Kerim okuyup yüce manasına bakalım ve uygulayalım. Her türlü sıkıntılardan kurtulalım inşallah.

Selam ve dua ile…

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu