Sohbet ve Makaleler

Hz. Ömer’e (r.a.) dil uzatmak

Hz. Ömer’e (r.a.) dil uzatmak vahşet ve cehalettir. Hz. Ömer aşere i mübeşşeredendir. Sizin gibi dünya adamı değildir. Kefen koltuğunun altında idi sizin gibi ekmek koltuğunun altında olanlardan değildi.

Sayın Diyanet İşleri Başkanı riskli olanlar camiye gitmesin dedi zaten, hastalara Cuma namazı farz değildir. Namazların sünnetini evde kılıp camiye öyle gitsinler dedi buda bir sünnettir. Virüs’ün merkezi camiler midir? Birçok işyerleri fabrikalar çalışıyor, tatil sebebiyle otobüslerde yer kalmadı, buralarda virüs yok mu? Ey cami kaçakları! Efendimiz (sav) camiler yeryüzünün cennet bahçeleridir, cennet bahçelerinin meyvelerinden istifade ediniz buyurdu. Sahabe-i Kiram sordu. Ya Resulallah cennet bahçelerinin meyveleri nelerdir? “33 Sefer subhanallah, 33 sefer Elhamdülillah 33 sefer Allahuekber” buyurdular.

Bir önceki yazımda sure-i Bakaradan bir ayet numarası verdim. Bu ayetin mealini okudunuz mu? Bu ayete bakıp ders almak lazım. Ölümden kaçanları Cenab-ı Hak nasıl öldürdüğünü beyan buyurdu. Tedbir almak başka şey, ölümden kaçmak başka şey. Hadisi şerifte “Kim Allahu Teâlâ’ya kavuşmak ister ise Allah u Teâlâ da ona kavuşmak ister. Kim Allah u Teâlâ’ya kavuşmak istemez ise Allahu Tela ona kavuşmak istemez.

Ubade bin Sami (ra) ve Mevlana hazretleri öleceği günün gecesinde ne dedi? Şebi aruz yani düğün gecesi dedi. Ölümden korkmak fayda getirmez ölüme hazırlanmak fayda getirir.
Avrupalı araştırmacı Türkiye ye gelip araştırma yaparken camilere gitmiş bakmış cemaatin bir kısmı hasta grip olmuş hapşırıyor, eyvah demiş bu cemaatin hepsi hasta olacak takip etmiş bakmış zannedildiği gibi değil bulaşma filan yok bunun nedenini araştırdı, o günkü aletlerle secde yerine baktı şunu gördü. Elleri secdeye koyarken oluşan ellerin gölgesi yeri dezenfekte ediyor mikrobu orada imha ediyor. İslam’ın büyüklüğünü burada anlayıp teslim oldu. Bu işlerin manevi yönü vardır bunu ancak basiret sahipleri anlar. Yunus süresi ayet 7 / 8 “huzurumuza çıkacağımızı beklemeyenler dünya hayatına razı olup onunla rahat bulanlar ve ayetlerimizden gafil olanlar yok mu? İşte onların kazanmakta oldukları (günahlar) yüzünden varacakları yer ateştir.

Selam Hüdaya Tabi olanlara..

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu