Sohbet ve Makaleler

Gericilik ve İlericilik Nedir?

Biz gericiler işin ilerisini düşünüyoruz. Bu hayatın sonu var, ölüm var, kabir var, ahiret var, öldükten sonra dirilmek var, mahşer var, hesap var, mizan var, adaleti ilahîye var.

İstesek te istemesek te öldükten sonra dirilmek var. Öldükten sonra dirilmek olmazsa adaleti ilahîye olmaz. Zalimin zulmü yanında kalır, mazlumun ahı boşa gider.

En’am Suresi 60. Ayette şöyle buyruluyor. “O, geceleyin sizi kendinizden geçirip alan, gündüzün kazandıklarınızı bilendir. Sonra belirlenen süre dolsun diye tekrar sizi o gündüzde diriltendir. Sonra dönüşünüz onadır, sonra o neler yaptığınızı haber verecektir.“ (Uyku bir nevi ölüm demektir. Bunun için insan uykuda ölü olan bir yakınını görebiliyor. Bu ruhların buluşmasıdır. Ceset çürüyebilir ruh Allah’tan geldiği için bakidir.)

Yasin-i Şerifin son sayfasındaki 78-79. Ayetlerinde “İnsan nasıl yaratıldığını unutuyor ve diyor ki çürümüş kemiklerimi kim diriltecek? Ey Resulüm onlara deki o kemikler yok iken (ana rahminde birkaç damla kerih sudan) onları yaratan, tekrar eski haline getirecek.” Buyruluyor. Biz bu gerçeklere inandığımız için mi gerici oluyoruz? Asıl ilerici bu gerçekleri gören ve bunlara inananalardır. Asıl gericiler işin ilerisini ve bu gerçekleri göremeyenlerdir.

Aynaya bakıp kendilerini görüyorlar ve kendilerini anlatıyorlar. Ne garip ki kendilerinden haberleri yok. Bunun için “kendini bilen Rabbini bilir, kendini bilmeyen Rabbini bilemez” buyurulmuştur. Biz gericiler böyle inanır ve böyle yaşarız. Bu halimizden memnun muyuz? Kaybedecek hiçbir şeyimiz yoktur. Dünyada da huzurluyuz, ahirette de mutlu olacağız inşallah. Ya siz ilericiler yanlışta iseniz, yanlış inanıyorsanız haliniz ne olacak? Allah-u Teala’dan hidayet dileriz.

Size göre ilericilik çıplaklık mıdır, şarap içmek, kumar oynamak, zina yapmak mıdır? Eşcinsellik midir? Lut kavminin helak olduğu bu vahşilik midir? Çıplaklık kampları kurmak mıdır? Yahu siz mağara devrinden kalanlar mısınız? Cenabı Hakkın ifadesiyle hala akıllanmayacak mısınız? Hala düşünmeyecek misiniz? Efendimiz (S.A.V.) “İnsanlar uykudadır, öldükleri vakit uyanacaklardır” buyuruyor. Biz gericiler bu duruma düşmekten âlemlerin Rabbi olan Allah-u Teâlâ’ya sığınırız.

Biz gericiler gibi düşünen elinde Kur’an, imanlı ecdadımız Osmanlı 650 sene dünyanın üçte ikisine hâkimdi. Gittiği her yere İslam medeniyetini, ahlakını, insanca yaşamayı öğretti. Yıkanmayı bilmezdiler. Dünyaya gelen çocuğu papaz vaftiz yapardı. Bir daha bu çocuğa su vurmayın tılsım bozulur derdi. Fatih Sultan Mehmet Han’ın İstanbul’u fethinden sonra, Yunanistan papazları geri çağırdı. Ne dedi papazlar “Sizin başınızdaki kardinal külahını görmektense, Osmanlı sarığını görmeyi tercih ederiz” dediler. Siz ilericiler Avrupa’nın ahlaksızlığını, perişanlığını aldınız. Sanatından bir şey alamadınız.

Sizin idarelerinizde Türkiye hep geri gitti. Sizin ilericiliğiniz bir işe yaramadı. Kıtlık, Enflasyon aldı başını gitti. Son on beş senede Türkiye kendine gelmeye başladı. Uçağını, tankını, gemisini, kendi silahını yapmaya başladı. Uzaya da füze gönderdi. Rahmetli Erbakan bir senede Türkiye’nin ekonomisini düzeltti. Memur, asker, emekli para yüzü gördü. Az kalsın adamı boğacaktınız fetocular gibi. Yahu siz nesiniz anlatır mısınız? Merhum Necip Fazıl’ın ifadesiyle;

Zamanı kokutanlar mülteci diyor bana

Yükseldik sanıyorlar alçaldıkça tabana

Selam hüdaya tabi olanlara olsun inşallah

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu