Sohbet ve Makaleler

Diyanete Cephe Açan Baro Başkanları

Başında bulunduğunuz hukuka ait herşeyi hallettiniz de sıra Diyanete yani İslam hukukuna mı geldi? Kaş yaparken göz çıkarıyorsunuz. İtibarınızı kaybediyorsunuz.

Türkiye’nin % 95’i Müslümandır. Diyanet’in görevi Müslümanları dini açıdan bilgilendirmektir. Bunu Diyanet ve din görevlileri yapmazsa kim yapacaktır? Çünkü İslam hukukunu en iyi Diyanet bilir. İslam hukukunda Ef’al-i Mükellefin vardır. Her buluğ çağına yani ergenlik çağına gelen bu hükümleri bilmek ve uygulamakla mükelleftir. Bunlar Allah’u Teâla’nın Müslümanlar üzerine hakkıdır. Bunlar farz, vacip, sünnet, müstehap, mübah, haram, mekruh ve müfsittir. Her ergenlik çağına gelen Müslüman bu şartları bilmek ve uygulamak mecburiyetindedir. Yüce Rabbimiz Kur’an-ı Kerimde şöyle buyuruyor. “Ben Azimüşşan sizi abes (lüzumsuz) olarak yarattığımı mı zannediyorsunuz? Yoksa siz bana dönmeyecekmisiniz?

Ef’al_iMükellefin kadınlar için 9 yaşından itibaren başlar. Erkekler için 12 yaşından itibaren başlar. Bundan sonraki hayattan Mahkemeyi Kübra’da hesap verilecektir. İstesekte istemesekte bunun hesabı bize sorulacaktır. İşte Diyanet İşleri Başkanlığı’mız bunu açıkladı. Yoksa her 9 yaşındaki kız veya her 12 yaşındaki erkek evlenecek demek değildir. Fakat akıl baliğ olduktan sonra büyükler nezaretinde evlenmek dinen sakıncalı değildir. Birkaç gün önce Yeni Sakarya gazetesinde okudum 14 -15 yaşlarında kız çocukları karın ağrısından hastaneye götürüldü ikiside hamile çıktı. Böyle daha niceleri vardır. Bu ahlakı çöküntüye hep beraber çare aramalıyız. Bir milletin gençliği ahlakı çöküntüye düşerse o milletin istikbali gider. Rabbimden yardım niyaz ederim. 

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu