Sohbet ve Makaleler

Bana Bir Harf Öğretenin Kölesi Olurum Hz. Ali (R.A.)

Bunların derdi üzüm yemek değil bağcıyı dövmektir. Bir insan öldürüldükten sonra ölüsüne kurşun atılır mı? Ölüsüne kurşunlar devam ediyor. El insaf.

İnsaf imanın yarısıdır. Siz dünyada öldüren ve ölüsüne kurşun sıkanların yanındasınız. Sayın Diyanet İşleri Başkanımız gereğini yapmıştır. Kendisine hürmet ve saygılar ederiz. Size ne oluyor. Ey haddini bilmeyenler. Yoksa hedefiniz Kur’an Kursları mıdır? Kur’an Kurslarımıza zaman zaman böyle saldıranlar oldu. Kendileri öldü gitti yerin dibini boyladılar. Ama kurslarımız daha da canlı olarak devam ediyor. Ve kıyamete kadar devam edecektir bi iznillah.

Bu meseleyi değişik açılardan değerlendiren vardır. Kendini bilmez bazı siyasetçiler siyasi açıdan değerlendiriyor. Hatta bana kadar dil uzatanlar vardır. Siz mi bana ders vereceksiniz. Başka türlü derdiniz varsa yerim bellidir. Gelin adam gibi derdinizi anlatın. Her şeye hazırım. Arkadan konuşmak erkeklik değildir. Bu dövme meselesinde şüphelerim vardır. Duyduğuma göre çocuğun babasının illa hafız olacaksın diye ısrarı üzerine kurulan komplodur. Efendimiz (S.A.V.) “İyilik yaptığın kişinin şerrinden sakın” buyuruyor. Diğer taraftan Cenabı Hakk “İyilik yapın Allah (C.C) iyilik yapanları sever” buyuruyor.

Başka Hadisi Şeriflerde Efendimiz (S.A.V.) “yine iyilik yapın” buyuruyor. Peki iyilik yaptığın kişinin şerrinden sakın niye dedi? Hadisi Şerifleri şerh edenler bu büyük Zevat-ı Kiram şu kaydı getirdi. “İyilik yaptığın alçak karakterli insanın şerrinden sakın.” Ecdadımız bir kahvenin kırk yıl hatırı var demişlerdir. Şimdide öyleleri var ki yedip içiriyorsun, cebine harçlığını koyuyorsun, hem de okutuyorsun, arkadan seni hançerlemeye çalışıyor. Bugün dünya kan ağlıyor. Müslümanlar inim inim inliyor.

Türkiye’miz de herkesin belinde 5-10 tane anahtar kimin şerrinden korkarak ahlaksızlık, eroin belası, hırsızlık peşinde olanlar vesaire. Allah katında her Müslümanı ilgilendiren ve sorumlu olduğumuz birçok meseleler vardır. Bu meseleleri görmezden gelirken bir bardak suda fırtına kopararak memleketi ayağa kaldıranlar bu dünyanın altıda vardır. Mevla öyle buyuruyor. “Sonra bana döndürüleceksiniz ve yaptıklarınızı size haber vereceğim.” Anası oğluna terlik attı diye anasını şikâyet eden evlat. Kuran eğitimi alsaydı bunu yapar mıydı? Bu hususta hiç ses çıkarmadınız. Bu memleketi nereye götürmeye çalışıyorsunuz. Bu memlekette benimde hakkım vardır. Kıyamete kadar zürriyetimiz bu memlekette yaşayacaktır. Birilerinin yaramazlığı diğerlerini de etkiliyor. Sınırsız bir hürriyet yoktur.

Zira büyükler içinde, küçükler içinde ceza evleri vardır. Yüz derece Cenneti-ala müminler için vardır. Ama cehennemde boşuna yaratılmamıştır. Herkes kendi nefsini düzeltmeye çalışırsa başkalarının hatalarını aramaya zaman bulamaz. Cenabı Hakk Ayeti Kerimede “Nefislerinizi temize çıkarmayın. O Allah en iyi bilendir kimin takva, ahlak ve ihlas sahibi olduğunu” buyuruyor.

Selam hüdaya tabi olanların üzerine olsun.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu